דף הבית » מהו ויטמין C ומה הקשר שלו למחלות?
ויטמינים

מהו ויטמין C ומה הקשר שלו למחלות?

לימונים
לימונים

בעונות הסתיו והחורף, אני תמיד אכלול בתפריט הטיפולי מזונות המכילים ויטמין C. ויטמין C המוכר, הוא הכרחי לפעילות מערכת החיסון, ולכן הוא ידוע ומוכר כיעיל לטיפול בהצטננות, ברונכיטיס, סינוסיטיס ודלקות ומחלות נוספות.

ויטמין C מיוצר בצורה טבעית מהצומח כגון: תפוז, קיווי, ברוקולי, פירות הדר, גמבה ועלים ירוקים. הוא מתחמצן בקלות, ולכן מרגע הקטיפה של הפרי או הירק ועד לרכישה שלו ע”י הצרכן, קשה לדעת כמה נשאר ממנו. יתרה מכך, חלק גדול ממנו נעלם בבישול. למשל, בישול של ברוקולי בטמפרטורת רתיחה במשך כמה דקות גורם לאיבוד של 45% עד 65% מהויטמין, לצערנו. האיבוד בחלקו, הוא במעבר למים ובחלקו הרס, ולכן אני ממליץ תמיד להשתמש שוב במים שבושלו בהם ירקות המכילים ויטמין C, למרק או לציר שניתן לבשל בו אורז מלא.

קיימות הוכחות מדעיות רבות בנוגע ליעילות השימוש בתוסף תזונה המכיל ויטמין C, כטיפול בדלקות ומחלות זיהומיות של מערכת הנשימה. במטה-אנליזה גדולה שסיכמה את תוצאותיהם של 50 מחקרים קליניים נמצא, כי לנטילה של תוסף ויטמין C יש השפעה על השכיחות, משך הזמן והחומרה של הצטננות כאשר התוסף נלקח באופן קבוע או רק כטיפול במהלך הזיהום.

הגיבו

לחצו כאן להוספת תגובה