דף הבית » עובדות על כולסטרול
טיפולים תזונה נכונה

עובדות על כולסטרול

כולסטרול
כולסטרול

בחברה של ימינו שלעתים יכולים להיות מודעים יתר על המידה לבריאות ובריאות, ישנם מיתוסים ומידע כוזב המרחף סביב מה נחשב לבריא ומה לא. כשמדובר בחומרים מזינים, ניתן למנוע בבלבול בכל הנוגע למה שבאמת טוב ורע עבורכם ומצאנו שלרוב כולסטרול נתון לאי הבנה זו. אז מה הוא בעצם כולסטרול?

על פי נתוני איגוד הלב האמריקני, הכולסטרול הוא חומר שעווה דמוי שומן, המיוצר בכבד ותאי הגוף וכן נמצא במזונות מסוימים כמו מוצרים מן החי כמו בשר ומוצרי חלב (כמו חלב וביצים). הכולסטרול עובר בדם ומתחבר לחלבונים ליצירת מה שמכונה ליפופרוטאין. לרוב לא מובן שלא כל כולסטרול הוא רע. גופנו זקוק למעשה לכמות קטנה של כולסטרול בכדי לתפקד באופן תקין. דפנות התאים של הגוף זקוקות לכולסטרול על מנת לייצר הורמונים, חומצת מרה ו-ויטמין D. חשוב לזכור כי יותר מדי כולסטרול יכול להוביל לבעיות בריאותיות כמו מחלות לב, אך זה רק כאשר קיימת כמות המונית. מצב שנקרא טרשת עורקים.

כאמור, ישנם סוגים שונים של כולסטרול המסווגים לליפרופרוטאינים.
LDL: ליפופרוטאינים בצפיפות נמוכה הם הכולסטרול הרע. ככל שרמת ה- LDL גבוהה יותר בגופכם, כך עולה הסיכון לפתח מחלות לב.

· VLDL: ליפופרוטאינים בצפיפות נמוכה מאוד, הדומים ל- LDL אך מכילים יותר רמות שומן ולא פחות חלבון.

טריגליצרידים: סוג אחר של שומן המועבר בדם על ידי VLDL. כאשר הגוף מזהה עודף קלוריות, סוכר או אלכוהול, הגוף ממיר אותו לטריגליצרידים ואז מאוחסן בתאי שומן בכל הגוף.

HDL: ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה או כולסטרול טוב הם ההפך מ- LDL. HDL יכול למעשה לעזור להיפטר מגוף כולסטרול רע וככל שהמספר שיש בגופך גבוה יותר.